Tadeusz Tumalski Tadeusz Tumalski
433
BLOG

Haiti 2010; Początek nowej serii trzęsień ziemi?

Tadeusz Tumalski Tadeusz Tumalski Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

W poprzedniej notce Haiti 2010; 300 000 ofiar przedstawiłem mapę odkształceń powierzchni Ziemi i rozważania geofizyków amerykańskich z AAAS o specyfice tego trzęsienia ziemi z 12 stycznia 2010.  

---------------------------------------------------------------------------------

© 2010 American Association for the Advancement of Science.

Science NOW Daily News 13 January 2010; (By Richard A. Kerr) 

---------------------------------------------------------------------------------

Z przykrością muszę przyznać, że  przy pisaniu poprzedniego tekstu umknął mi bardzo ważny związek miedzy trzęsieniem ziemi z roku 2010 i pokazanymi na mapie Haiti datami poprzednich katastrof. Mając przed oczami 'lokalne' znaczenie zdarzenia z roku 2010 w stosunku do tektoniki całej Ziemi nie skojarzyłem ciągu wstrząsów, które się w XVIII stuleciu tam zdarzyły.  Dopiero teraz, po trzech tygodniach, pisząc list do Uniwersytetu w Bonn (Prof. Steven Miller, Uni Bonn),  przyjrzałem się bliżej mapie Haiti (Hispaniola) i naniesionym tam datom serii trzęsień ziemi w wieku XVIII. 

Zestawienie dat wstrząsów z osiemnastego wieku z datami obecnej serii trzęsień ziemi nie wróży nic dobrego dla Haiti i całej wyspy.

 

Z zestawienia tego jednoznacznie widać powracające co trzysta lat okresy wstrząsów tektonicznych w tym rejonie. Mając na uwadze mechanizm wstrząsów przedstawiony w poprzedniej notce musimy przyjąć, że uskok tektoniczny tej wyspy będzie podobnie reagował na przejście obecnej strefy naprężeń skorupy jak to miało miejsce w XVIII wieku. Możemy zatem oczekiwać kolejnych trzęsień ziemi w tym rejonie. Nie może być tutaj wielkim pocieszeniem fakt, że obecnie przechodzi pod Karaibami mniejsza ze stref odkształceń skorupy ziemskiej. Trzęsienia ziemi mogą nie być bezwzględnie tak silne jak trzysta lat temu, ale przez nieporównywalnie większe zaludnienie każdy wstrząs może zabić dziesiątki tysięcy ludzi.

Informacyjnie wstawiam tutaj jeszcze raz rysunek, który pokazuje cały mechanizm tego zagrożenia dla Haiti i nie tylko dla Haiti. 

(Kliknięcie powiększa rysunek)

Pozdrawiam wszystkich

Ciekawy (i szukający) odpowiedzi na pytania odsuwane w kolektywną podświadomość fizyków zawodowych.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie